Moja tajemnica młodego wyglądu? Życie w zgodzie z zegarem biologicznym

nishkafot. Agnieszka Dzieniszewska

Kilka dni temu skończyłam 35 lat. Niektórzy mówią, że wyglądam na mniej niż swój wiek. Na przykład młodsza córka, gdy pyta:
– Mamo, ile masz lat?
A ja odpowiadam, że 35, to wykrzykuje:
– Wyglądasz o wiele młodziej!
– Dziękuję, córeczko. A na ile lat wyglądam?
– Na … 34!

Jak to robię? 🙂 Na mój wygląd składają się głównie te elementy:

młody stan ducha

nishka8

Uważam, że naszą młodość nie określa metryka, lecz to, jak się czujemy.

Jednym z moich pierwszych blogowych tekstów, miło przez Czytelników przyjętym, był tekst Ludzie, którzy na zawsze pozostają młodzi.  Cytowałam w nim między innymi moją prababcię, która zwróciła się do mojej 16-letniej wówczas mamy słowami:

— Wnusiu, patrzysz teraz na starą kobietę, a ja wciąż jestem tą samą dziewczyną, którą byłam, mając tyle lat, co ty teraz! Widzisz pomarszczoną 80-letnią staruszkę, a we mnie wciąż jest ta sama młoda 20-letnia dziewczyna. Patrzę na te swoje pomarszczone dłonie, twarz, a w środku mam tyle energii, że mogłabym biec, tańczyć, całować..

FG6A4198

Wiek nie ma znaczenia, liczy się stan ducha. Znam starych duchem 20-latków i młodych 70-latków. Nie zapomnę komentarza, który kiedyś zostawiła na moim blogu Czytelniczka:

„- Zacytuję moją 98- letnią babcię, która rok temu, idąc po schodach (bardzo żwawo zresztą, jak zwykle), westchnęła:
–  Ech ciężko… a co będzie jak starość przyjdzie!”

Człowiek młody duchem, który nie zamartwia się upływającymi latami, emanuje młodością. Młodo mu w głowie.

Drugim elementem o kolosalnym znaczeniu przy zachowaniu młodości jest:

szacunek do naszego zegara biologicznego

nishka10

Zegar biologiczny, zwany również wewnętrznym, to zespół cyklicznych rytmów, jakim podporządkowane jest funkcjonowanie naszego organizmu. Rządzi rytmem naszego ciała i duszy.

Oto główne zasady określające funkcjonowanie naszego wewnętrznego zegara:

godz. 6-9: najlepszy czas na pobudkę i zjedzenie śniadania, bo wtedy nasz układ trawienny zaczyna pracę, należy mu więc dostarczyć materiał do trawienia w postaci śniadania. Zawsze jem śniadanie, nie wyobrażam sobie rozpoczęcia dnia bez śniadania!

nishka5

godz. 9-12: nasz mózg świetnie pracuje, jest wtedy najbardziej sprawny, w tzw. „pogotowiu”, dlatego to właśnie o tej porze dobrze jest załatwiać tzw. trudne sprawy, wymagające pracy naszego intelektu, rozwiązania dylematów, powiązania faktów itd. Ja wtedy zawsze pracuję: piszę teksty, czynię ustalenia, prowadzę rozmowy itp.

nishka13

godz. 12-15: biologiczna sjesta, nasz umysł pracuje na wolniejszych obrotach, gorzej funkcjonuje, jest mniej sprawny i czujny. Około godziny 14 i 15 odnotowuje się najwięcej wypadków samochodowych! Za to to świetny czas na duży posiłek, bo nasz układ trawienny funkcjonuje wtedy najsprawniej, więc warto wtedy zjeść lancz a jak możemy to obiad, a nie zostawiać sobie największego posiłku na wieczór.

godz. 15-18: doskonały czas na ćwiczenia fizyczne (z tej infografiki wynika, że lepszy niż rano!)

godz. 18-21: uważaj, co jesz, jedz, ale nie bardzo obficie. Niech w nocy Twój organizm regeneruje się, a nie skupia na trawieniu ciężkich posiłków.

godz. 21- 24: szykuj się do snu i idź w objęcia Morfeusza. Oto zaczyna się proces produkcji melatoniny: kluczowej dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. To hormon odpowiedzialny za prawidłowy rytm dnia i nocy i naszą regenerację.

godz. 24 – 3: szczytowy moment wydzielania się melatoniny. Twój mózg oczyszcza się wtedy z toksyn i problemów, z którymi zmagał się w ciągu dnia, daj mu odpocząć! Zadbaj o to, by nie spać przy świetle, nawet małym, np. pochodzącym od ładującego się telefonu czy lampki zapalonej w przedpokoju, bo wtedy melatonina NIE wydziela się!

Największym synchronizatorem naszych zegarów biologicznych jest światło. Wynika to z naszej ewolucyjnej przeszłości: wówczas mogliśmy być aktywni w ciągu dnia, a w nocy: z powodu wszechobecnej ciemności, spaliśmy. Cykl „światło: ciemność” jest kluczowym cyklem regulującym nasze funkcjonowanie. Natomiast tzw. niebieskie światło emitowane przez urządzenia: komputery, telefony, telewizor, z którymi lubimy spędzać czas tuż przed snem… oraz żarówki  bardzo zakłóca nasz biologiczny zegar. Odracza uwalnianie melatoniny, bez której nasz organizm nie może się zregenerować. W konsekwencji nasze organizmy, ciało i psychika cierpią. Niedobór snu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i złego samopoczucia.

Naukowcy ostrzegają, że współcześni ludzie, bagatelizując istotę zegara biologicznego, wykazują się arogancją!

nishka11

.Życie niezgodne z zegarem biologicznym obniża czujność, nastrój, siłę fizyczną i i rujnuje nasze organizmy. Mimo, że współcześnie czujemy, że jesteśmy na bardzo wysokim poziomie, możemy wszystko, kiedy tylko i jak chcemy, jesteśmy „społeczeństwem mocy funkcjonującym 24 godziny na dobę”, naszego biologicznego zegara nie oszukamy. Ani faszerowaniem się przed snem lekami nasennymi, ani szprycując się od rana kawą i napojami energetycznymi.. 

Trzecim czynnikiem, który pozwala mi zachować młodość jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Gdy marka Vichy zwróciła się do mnie z propozycją współpracy, nie wahałam się ani chwili, bo znam i stosuję kosmetyki Vichy i bardzo je sobie cenię.

nishka3

Dobowy rytm zmian skóry

Nasza skóra również posiada swój dobowy rytm. W ciągu dnia narażona jest na działanie czynników zewnętrznych (słońca, wiatru, sztucznego oświetlenia, klimatyzacji) oraz stresu, przez co podlega ciągłym zmianom: jest wysuszana, traci wodę, jędrność i elastyczność, jej koloryt zmienia się na szarawy i uwidaczniają się powstające zmarszczki. Ponadto w ciągu dnia, w wyniku grawitacji i ciągłych ruchów mięśni mimicznych, skóra wiotczeje, szczególnie w górnych partiach twarzy. Brak właściwej pielęgnacji może utrwalić ten stan i wzmocnić objawy starzenia, skóra traci młody wygląd. Infografikę ukazującą dobowy rytm zmian skóry i to jak skóra zachowuje się w poszczególnych godzinach dnia znajdziecie tutaj.

nishka6

Wpływ dobowych przemian na długoterminowe starzenie skóry można spowolnić i złagodzić dzięki odpowiedniej profilaktyce. Natura jest mądra, ale warto czasem jej pomagać. 😉 Sposobem na to jest stosowanie kremu Vichy Liftactiv przeznaczonego dla kobiet od 35 roku życia. Ja już szczęśliwie do tej grupy wiekowej należę. 😉

nishka2Widzicie? Wszystko jest kwestią stosunku i nastawienia. Zamiast martwić się upływającymi latami, lepiej się nimi zdrowo cieszyć! 🙂

Komentarze:

 • Powiedź o tym śnie, moim pracodawcą, którzy na nocach gdy mam dyżur lubią sobie wpaść od tak na kontrolę, a za spanie, masz brak premii.

  • Współczuję Ci systemu zmianowego. W tym artykule: http://www.bbc.com/news/health-27286872 jest wyraźna rekomendacja, że państwo i pracodawcy powinni przyglądać sie osobom pracującym w takim trybie i uczuwać nad ich zdrowiem.
   „Governments need to take this seriously, starting perhaps with reviewing the health consequences of shift work, and society and legislators needs to take this on board.”

   • Pionierka

    Ale weźmy pod uwagę też indywidualny rytm. Zdarzały mi się intelektualne olśnienia twórcza między 4 a 6 rano.

    • Jasne, oczywiście. I bywają dni, w których między 9 a 12 czuję się totalnie przytępiona. Ale „generalnie” zasady funkcjonowania zegara biologicznego są właśnie takie i jednak chyba uniwersalne dla każdego człowieka.

     • Róża Wigeland

      Tak, żyję według swojego zegara biologicznego, jem to co lubię i co mi służy, używam kosmetyków, które spełniają swoją rolę, raz tanich, raz droższych (Vichy do nich nie należy, a szkoda, bo można je dostać wszędzie w Europie). Pracuję od trzeciej po południu do 1-2 w nocy, śpię do do momentu aż się wyśpię. Na śniadanie dwie kawy z mlekiem tak do 13, obiad około 19, kolacja po przyjściu z pracy przed snem. Dodam tylko, ze przynajmniej 1/3 mojego żywnościowego zapotrzebowania to cukier pod każdą postacią. Ważę 60 kg przy wzroście 170 cm. Nie uprawiam i nie uprawiałam żadnych sportów oprócz życia. Mam prawie 50 lat, wyglądam na 35. Wolałabym przeczytać o tym, ze to artykuł sponsorowany na jego początku, a nie w środku.

    • To sobie powtarzam, bo mnie generalnie chce się spać w dzień…

     • Tianzi, może dlatego, że za mało śpisz w nocy?! Albo w kompletnej regeneracji przeszkadza Ci jakieś światło? Np. pochodzące z latarni czy przedpokoju itp?

     • Nie, po prostu jestem z tych, którym nigdy się nie chciało spać wieczorem i bardzo źle wstawało rano – nawet w czasach, kiedy wszyscy byliśmy ‚uregulowani’ przez szkołę. Znam osoby podobne, znam takie, które mają zupełnie odwrotnie; i dlatego w sumie wierzę w elastyczność w tej kwestii. Każdy ma swój trochę indywidualny rytm 🙂

 • Aneta Giboń

  Tekst świetny, muszę chyba udać się do swojego wewnętrznego zegarmistrza :>
  A co Vichy to jesteś idealną ambasadorką – mam i z tą marką i z Tobą same pozytywne skojarzenia 🙂

 • Martyna Kubicka

  Twoja córka jest tylko odrobinę lepsza niż ja i rodzeństwo. Kiedy zorientowaliśmy się, że mama skończyła 30 lat, poczuliśmy dumę, że mimo podeszłego wieku tak młodo wygląda. Wobec tego zaczęliśmy chwalić się. „dzień dobry. wie pan/pani, że moja mama ma już 30 lat? ładnie wygląda, prawda?”. i tak w aptece, warzywniaku, urzędzie, parku…..
  wiek biologiczny i psychiczny to dwie różne bajki. z temperamentem w stylu Krystyny Czubówny czuję się całe życie tak pira ze drzwi na 30, może 33. mój dychę starszy narzeczony pozostał na etapie „dwadzieścia z hakiem”, a jest rok młodszy od Ciebie. nazywa mnie „swoją emerytką”.

  • Fajne były z Was dzieci, ujrzałam oczyma wyobraźni te wydarzenia 😀

   • Martyna Kubicka

    dziękuję, nic dobrego z nas nie wyrosło 😀

 • Świetny tekst i tak prawdziwy. Pozytywne nastawienie, spokój, ruch i słuchanie swojego organizmu to najlepsze sposoby na młody wygląd. Ja niestety sama łapię się na tym, że nie zawsze żyję w zgodzie ze swoim zegarem biologicznym. W dzisiejszych czasach to bardzo trudne, chociaż czasem wystarczy odpuścić sobie kilka tak naprawdę niepotrzebnych rzeczy, żeby powrócić do naturalnego rytmu 🙂

  • Z badań wynika, że przez ostatnie 60 lat długość snu przeciętnego człowieka skróciła się aż o 2 godziny! Wszystkiemu winne urządzenia: najpierw TV, laptopy, tablety, a ostatnio smartfony. Wróć: napisałam: że urządzenia są winne? Nie, to my, ludzie ich nadmiernie przed snem używający jesteśmy winni 🙂

 • Gratuluje takich wiekowych babć i jakich aprawnych. Masz super geny👍🏻to tez w dużej mierze sporo daje🤗 To witaj w klubie, mi tez na szczescie daja mniej niz mam✌️ Pozdrawiam

 • Mówi się o kosmetykach profilaktycznych dla kobiet, a co z mężczyznami? Ja też chciałbym mieć w miarę młody wygląd nawet w wieku tych 70 lat (oczywiście duchem planuję być młodym przez całe życie! 😉 ), więc czy Vichy ma też edycję kosmetyków dla męskiej skóry twarzy?

  • Halo, halo: czy Vichy nas czyta i może pomóc?! 🙂

   • Zerknąłem sobie na stronę Vichy i wychodzi na to, że mają kosmetyki męskie, ale bardzo mały wybór, także jeśli ktoś od Was to czyta, to poproszę o przekazanie mojej sugestii odpowiedniej osobie: zwiększcie ofertę męskich kosmetyków. My też lubimy o siebie dbać, serio. 😉

 • Przypomniała mi się opowieść mamy o jednej z cioć, która do nich przychodziła. Mama opowiadała, że kiedyś do nich przyszła, stanęłam przed lustrem i zobaczyła lekkie zmarszczki przy oczach. Ciocia stwierdziła, że się chyba starzeje. Mama mówi, że ciocia wtedy miała jakieś 70 lat. Dopiero się zaczęła starzeć.

 • Wszystko zależy od naszego nastawienia, wszystko jest w naszych glowach.

  • Tak jest zgadzam się absolutnie. Komu młodo w głowie, ten młód 🙂

 • o mamo! Natalia, nigdy w życiu bym nie zgadła, ile masz lat, wyglądasz naprawdę zdecydowanie młodziej 🙂 (jakkolwiek płytki nie byłby ten komentarz, to serio, jestem pod wrażeniem 😉 )

  • Hola, hola, to wcale nie był płytki komentarz!! 😉

   • Magda

    Płytki komentarz dopiero nastąpi i w dodatku będzie nie na temat 😉 Jaką masz ekstra sukienkę!

    • Dziękuję! To sukienka z takiego małego sklepu „Pani Ewa” :)) w którym krawcowe szyją sukienki chyba dla starszych pań (jeszcze starszych niż ja! ;)), ale ja tam czasem trafiam na naprawdę fajne i unikatowe ubrania, których nie znajdę w sieciówkach 🙂

 • Znam osoby, które mówią podobnie, a mają ponad 40 lat 🙂 Coś w tym chyba jest – ciało sie starzeje, a człowiek – zależy od podejścia 🙂

  • Z własnych doświadczeń pamiętam, że najbardziej stresowały mnie upływające lata do 30-tki. („ojej, już 26”, „ojej 28”), po 30- tce: luzik bluzik 🙂

 • Właśnie wróciłam z 40-tych urodzin przyjaciółki- mojej rówieśniczki, gdzie spotkałam wielu znajomych po 20-tu latach. I pierwszym okrzykiem wielu z nich, jak mnie zobaczyli, było: „Co ty robisz, że … ten twój mąż tak młodo wygląda?!!! :)” . Mąż, też rówieśnik, dla jasności. O, i tak widzicie wygląda życie 5 lat później 😉

 • Widzi Sie

  Wiek to tylko złudzenie. Najczęściej optyczne.
  🙂

 • Świetny tekst! Uwielbiam ludzi z takich nastawieniem jak Ty i Twoja prababcia, a nie: „już mam 50 lat… staruszka ze mnie…jestem za stara na to i na tamto”. Nie wspominam, że tak też o sobie wiele 30-latek myśli.. heh. Ja niezmiennie lubię zaskoczoną minę ludzi, gdy zdradzam im swój wiek i chcę tak zaskakiwać za 20 i za 40 lat. O.
  Piona Natalia!

 • randkiswatki

  Zgadzam się z tym ,że mamy tyle lat na ile się czujemy…Raz w miesiącu organizuję Wieczorki Zapoznawcze dla samotnych.Przychodzą na nie ludzie w rożnym wieku.Na początku cieszyły się popularnością wśród seniorów…Wpadłam na pomysł ,aby zorganizować Noc Disco Polo…Dali radę,babcie (70 lat i więcej )prawie nie schodziły z parkiety.

 • wyglądasz świetnie (i powinnam dodać mając 35)! ale trochę mnie zastanawia dlaczego kobiety chcą (?) lub muszą (?) wciąż tłumaczyć się z wieku „mam 30+, ale czuję się młodsza”, „mam 30+, ale nigdy nie czułam się lepiej”. To tak jakby mówić – jestem wprawdzie stara, ale nie myśl sobie, że ten wiek nie ma zalet (no bo co ty gówniaro wiesz o życiu 🙂 Skończyłam 30 lat, bez żadnego „ale”. Fajnie jest po tej stronie 🙂

  • Margareta

   No właśnie sama się zastanawiam :). To chyba wynika z tego, że większość ludzi ma w głowach przekonania co do wieku, tzn. do jakiejś umownej cyferki jest się „młodym”, a od którejś „starym”, tylko można się „dobrze trzymać”.

 • mia

  z tym byciem młodym duchem masz rację. Moja mama ma już 58 lat, ale jest jakby taką kumpelą moją i mojego rodzeństwa, a wszyscy jestesmy w przedziale 20-28, to sama jest taka młoda duchem. nie wie z czego to wynika, ale mama nigdy nie moralizowała nas, nie pouczała, nie gderała nad uchem, tak jak to robi mnóstwo mam (moja babcia, ciotki, mamy znajomych) tylko jakoś tak się przestawiła na naszą koleżankę. A to wyjdziemy gdzieś, a to surfujemy sobie po internecie, czytamy plotki i przeglądamy ubrania w sklepach internetowych, rozmawiamy ze sobą też na poziomie koleżeńskim… wiadomo, że mogą być różne opinie co do takiego wychowania, ale moja mama naprawdę wygląda bardzo młodo, a duchem to już zupełnie jest młoda, taka równolatka moja, troszeczkę to ona dostosowała się do swoich dzieci hahaha Jest to bardzo fajne, ja chyba tak nie bedę umiała bo jednak trzeba mieć taka osobowość, trudno mieć w sobie młodzieńcza ciekawość świata i niekiedy odrobinę dziecięcej naiwności i ufności wb świata kiedy się ma pod 60 tkę, a moja mam to ma, dzieki temu nie boi sie róznych wyzwań, mogła by siedziec w kapciach przed telewizorem, a tego nie robi ^^

 • mija

  nie przeszkadza Ci że Vichy testują na zwierzętach?

 • c4000289

  ŻAŁOSNA REKLAMA KREMU. WYGLĄDASZ NA TYLE ILE MASZ.

 • No cóż, ja ma 46 i nikt mi tyle nie daje … ale co tam. Mój tato ma 81 i zakochałybyście się w nim. I to nie dlatego, że jest jest uroczym dziadkiem. Geny …

 • N.

  Rzeczywiście zauważyłam, że najefektywniej pracuje mi się do 12 a potem widzę spadek formy. Nigdy nie wiedziałam, że ma to związek z zegarem biologicznym. Bardzo dziękuję za ten wspaniały artykuł, na pewno wezmę sobie te rady do serca 🙂

 • Pingback: Nie przejmuj się, że masz coraz więcej lat! - Nishka()

 • Pingback: Nie przejmuj się, że masz coraz więcej lat! - Nishka()