10 powodów, dla których warto oglądać dobre bajki

Nigdy nie byłam przeciwniczką włączania dzieciom bajek. Śmiało sadzałam je przed telewizorem i nie miałam w związku z tym żadnych wyrzutów sumienia.

detektywlodyga

Trzymałam się jednak dwóch zasad: dbałam o jakość bajek i limitowałam czas spędzony przy nich. Słowem, zależało mi na tym, żeby oglądały dobre bajki i żeby jednorazowa sesja przed telewizorem nie trwała dłużej niż godzinę.

Prawdę mówiąc, nie miałam nigdy ochoty na wchodzenie w rolę specjalistki ds. jakości bajek: monitorującej, czuwającej, kontrolującej i z hukiem nieodpowiednie bajki wyłączającej. Wolałam, żeby ktoś to zrobił za mnie.

A niestety niemądrych bajek jest na telewizyjnym rynku wiele. Należą do nich np. bajki:

• zawierające przemoc: podstawianie nóg, bicie młotkiem po głowie itp.
• z głupimi żartami w stylu: bohater został zmiażdżony przez walec, a po chwili wstał, rozprostował się i poszedł dalej (kilkuletnie dzieci nie są gotowe na takie żarty);
• w których gloryfikowane są postaci zasługujące na potępienie: cwaniaczki, oszuści, kłamczuchy. Z tajemniczych względów twórcy tych bajek przedstawiają ich jako „fajnych gości”, natomiast bohaterów uczciwych i praworządnych jako „drętwych słabeuszy”;
• niechlujne: brzydko narysowane postaci, niedopracowane szczegóły, nieprzyjemny dubbing, luki w scenariuszu, słowem: przygotowywane byle jak. Mnie zaś, zarówno w przypadku książek jak i bajek zawsze zależało na tym, by dzieci wyrobiły sobie tzw. „dobry gust”, czyli obcowały z dobrymi pozycjami.

Jedynym ratunkiem było więc dotarcie do wyselekcjonowanych przez jakiegoś eksperta bajek.

Takim kanałem był dla mnie zawsze MiniMini+.

MiniMini

Nigdy nie natrafiłam tam na bajki zawierające wyżej wymienione elementy. Mogłam więc bez wyrzutów sumienia włączać dzieciom ten kanał i w tym czasie oddawać się swoim zajęciom i przyjemnościom 🙂

Ten tekst powstał we współpracy z MiniMini+. Dodam jednak, że zarówno pomysł na tekst, jak i jego opracowanie powstały od początku do końca według mojej koncepcji. MiniMini+ jedynie sprawdziło, czy obrazując punkty mojej wyliczankami postaciami z bajek nie popełniłam żadnych błędów.

Nad poprawnością merytoryczną czuwały też moje dzieci: 6-letnia córka i 4-letni syn. Na co dzień są dziećmi mojej przyjaciółki, czyli jak moje 🙂

10 powodów, dla których warto oglądać bajki na MiniMini+

opracowane przez MiniMiNISHKĘ 🙂

1. Przedstawiają świat jako dobry i przyjazny

Bajki emitowane na kanale MiniMini+ pokazują świat z punktu widzenia kilkulatka: kolorowy, bezpieczny, dobry, przyjazny. Są spokojne, nie bombardują dziecka zbyt dużą ilością bodźców osłabiających jego system nerwowy.

2. Nie ma w nich przemocy

Zupełnie nie ma w nich treści zawierających przemoc, nie przedstawiają śmierci groteskowo, nie wzbudzają strachu. Dzieci są więc w stanie przyswoić treści bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Nie muszą np. zasłaniać oczu na widok scen pełnych przemocy, w związku z czym mogą wykształcić umiejętności aktywnego odbioru, prawidłowej percepcji i recepcji, która przyda im się w przyszłości.

3. Są oknem na świat i rozbudzają ciekawość o świecie

Bohaterowie bajek podróżują po świecie, odwiedzają miejsca i zwierzęta, których na żywo dzieci nie mają okazji zobaczyć. Rozwijają wskazane dla rozwoju dziecka dążenie do realnych przeżyć i doświadczeń, chęć zwiedzania, obserwowania, dotykania.

Np. „Detektyw Łodyga” (to ten Jegomość ze zdjęcia powyżej), który wspólnie z dwójką przedszkolaków rozwiązuje fascynujące zagadki astronomiczne. Jest przecież tyle nurtujących pytań na temat kosmosu i życia gwiazd, na które my rodzice nie potrafimy odpowiedzieć!:) Jak wygląda powierzchnia Słońca? Cóż to takiego „Droga Mleczna”? Skąd się biorą kratery? Ha!

„Kot Prot” ma specjalny wehikuł, dzięki któremu błyskawicznie przenosi się z jednego miejsca w drugie. Wspólnie z dwójką przyjaciół odbywa magiczne podróże po różnych zakątkach świata. Razem odwiedzają dno oceanu, zwiedzają równikowe lasy, a nawet wnętrze ula! Ulalala, odważni!

4. Dostarczają wiedzy

Uczą dzieci liter, kolorów, przysłów („Meme i przysłowia”), znaków drogowych, opowiadają o planecie, zwierzętach, kontynentach (np. prowadzona przez Rybkę „Miniencyklopedia”), tłumaczą zjawiska pogodowe – skąd się bierze deszcz, jak powstaje tęcza („Chmurkowe Opowieści”), zabierają dzieci w intergalaktyczną wyprawę z elitarną grupą statków kosmicznych do zadań specjalnych (rekomendowany przez NASA serial o kosmosie „Kosmoloty”).

memeiprzyslowia

5. Uczą pozytywnych zachowań wobec innych

Bajki emitowane na kanale MiniMini+ uczą pozytywnego, optymistycznego patrzenia na świat, rozwiązywania konfliktów w sposób pokojowy, zachęcają do współpracy, otwartości, życzliwości, troskliwości. Każde nieuprzejme, niesprawiedliwe, nieporządne zachowanie jest prezentowane jako nieodpowiednie, za to na piedestał wynosi się postaci, które wykazują się względem innych „fair”.

Np. „Franklin i przyjaciele”, „Clifford – Wielki Czerwony Pies”, „Stacyjkowo”, „Mela i smoki”.

clifford

6. Uczą zasad savoir vivre

Oto Myszka w Paski uczy dzieci zasad dobrego zachowania się, używania słów dziękuję, przepraszam, proszę i opowiada, co wypada, a czego nie. Wiadomo, rodzice też tego uczą, ale jak przekaz wzbogaci jeszcze Myszka to bycie kulturalnym i uprzejmym stanie się jeszcze bardziej pożądane: nie poznacie swoich dzieci! 😉

7. Postaci z bajek mogą stanowić wzór do naśladowania

Dzieci wpatrzone w bohaterów z chęcią powtarzają powiedzonka i określenia, których ci używają i często posługują się cytatami z bajek i filmów. Są też skłonne powielać ich zachowania, dlatego tym bardziej warto zadbać o to, by dzieci oglądały wartościowe treści.

Np. „Laloopsy” czyli serial o lalach, które mimo, że bardzo się między sobą różnią, również światopoglądem, to szanują się, nie krytykują, potrafią współpracować, kreatywnie rozwiązywać problemy, są wyrozumiałe i życzliwe.

8. Uczą myślenia przyczynowo – skutkowego i skłaniają do refleksyjności

Uczą, że określone zachowania mają określone konsekwencje, że np. każde kłamstwo wychodzi na jaw. Zachęcają do zastanowienia się nad zachowaniem postaci i ich losów.

Np. „Pamiętnik Florki” – kilkuletniej przesympatycznej obserwatorki rzeczywistości. Jak każdy maluch dziwi się najprostszym rzeczom i stara się je na swój uroczy sposób rozumieć i nazywać. Uczy się także nazywać, rozumieć i oswajać swoje emocje.

pamiętnik florki

9. Przekazują mądre wzory i reguły postępowania

Telewizja wykorzystana w sposób mądry i racjonalny może wnieść pozytywny wkład w proces wychowania dzieci i ich edukację socjo-kulturową. I odwrotnie: używana niemądrze – wpłynąć negatywnie na ten proces. Dlatego warto zadbać o jakość bajek!

10. Stanowią rozrywkę dla dziecka i wytchnienie dla rodzica

Tego punktu chyba rozwijać nie muszę, zwłaszcza końcówki 🙂

Komentarze: