Gdy TVN Style zwróciło się do mnie z propozycją udziału w programie „Miasto Kobiet” poświęconemu cyberprzemocy, w pierwszej chwili chciałam odmówić.
Przekonał mnie jednak argument:
– Im więcej osób weźmie sobie do serca twoje rady, tym mniej będzie cyberprzemocy.
Poczułam, że mam do spełnienia misję.
O swoim wystąpieniu wspominałam Wam już we wrześniu: Nishka w „Mieście Kobiet” ale dopiero od kilku dni jest dostępne online, a wielu z Was prosiło mnie, bym dała sygnał, gdy będzie już można program obejrzeć, co niniejszym czynię. #takauprzejma
Garść informacji przed obejrzeniem programu
Tekstem, który spodobał się TVN Style i który odbił się szerokim echem w internecie był ten oto: Cyberprzemoc zaczyna się w domu. Reaguj. Jeżeli nie znacie go, polecam lekturę przed obejrzeniem programu.
Miasto Kobiet z odcinkiem o cyberprzemocy–> KLIK-
Pod powyższym linkiem znajduję się kilka rozmów, które z gośćmi przeprowadziły prowadzące program „Miasto Kobiet”, czyli Dorota Wellman i Paulina Młynarska. „Szczęśliwie”, ten w którym wystąpiłam, czyli poświęcony cyberprzemocy, jest pierwszy, więc będzie Wam go łatwiej znaleźć. Nasza rozmowa trwa około piętnastu minut. Oczywiście jak zawsze w takich programach bywa, co najmniej połowa została podczas montażu wycięta. Ja powiedziałam naprawdę wiele niesamowitych mądrości, zupełnie nie rozumiem dlaczego zostały wycięte! 😉 #takaniedoceniona
Lojalnie ostrzegam: na początku programu i w połowie, akurat na moich słowach (#Przypadek?Nie sądzę) wystepuje blok reklamowowy, którego chyba nie da się przewinąć, nie denerwujcie się i bądźcie cierpliwi 🙂
Kto występuje w programie „Miasto Kobiet” poświęconym cyberprzemocy?
Maciek – ofiara cyberprzemocy, szacunek za to, że miał tyle odwagi, żeby wystąpić w programie.
Marcin Paks, szczerze zaangażowany nauczyciel, który wiele robi, by uczynić relacje z uczniami jakościowymi.
Michał Pozdał, szczerze zaangażowany w działania skierowane do młodzieży seksuolog i psychoterapeuta.
Natalia Tur, mama 14-latki 🙂
Najważniejsze wnioski, jakie płyną z naszej rozmowy o cyberprzemocy:
Rozmawiajmy
Bądźmy z naszymi bliskimi w kontakcie. Jeżeli przez miesiące, lata tworzą się między nami coraz większe mury, trudno, żebyśmy oczekiwali, że – w sytuacji gdy znajdą się w tarapatach, będą w stanie zwierzyć nam się i prosić o pomoc. O tym, jak rozmawiać z dziećmi pisałam w tekście Córko, umówimy się na spontaniczną rozmowę o 19? .
Reagujmy
Nie bagatelizujmy najmniejszych nawet aktów cyberprzemocy. Więcej pisałam o tym we wspomnianym już tekście Cyberprzemoc zaczyna się w domu. Reaguj. Przy okazji: współodczuwam z blogerami, którzy usuwają obraźliwe komentarze tzw. hejterów, bo to również jest jednym z elementów cyberprzemocy.
Zdobywajmy wiedzę
Bądźmy na bieżąco z nowymi technologiami i trendami panującymi wśród młodzieży. To, że współcześni rodzice i nauczyciele nie wiedzą, czym jest „fejsbukowy wall” lub Ask.fm nie usprawiedliwia ich. Uczmy się, dowiadujmy pytajmy, czytajmy. Tochę pisałam o tym w tekście Uzależnienie dziecka od Internetu: 5 rad, jak do tego nie dopuścić.
Wpadłam właśnie na pomysł, żeby zrobić instruktaż dla takich zagubionych rodziców. Zrobię to wkrótce!
I bardzo ważną zasadą, która padła w programie z moich ust i wszyscy się ze mną zgodzili #takaduma #chwalipięta brzmiała następująco:
Świećmy dobrym przykładem
Jak możemy wymagać od dzieci, żeby nie obrażały innych ludzi, nie wypowiadały się o nich z pogardą i nienawiścią, skoro wielu z nas robi to wobec sąsiadów, teściów, nauczycieli, szefów, znajomych. Dzieci chłoną nasze zachowania jak gąbka.
Niech chłoną wartościowe substancje 🙂