Nishka o cyberprzemocy w programie TVN Style „Miasto Kobiet”

Gdy TVN Style zwróciło się do mnie z propozycją udziału w programie „Miasto Kobiet” poświęconemu cyberprzemocy, w pierwszej chwili chciałam odmówić.

miasto kobiet nishka

Przekonał mnie jednak argument:
– Im więcej osób weźmie sobie do serca twoje rady, tym mniej będzie cyberprzemocy.
Poczułam, że mam do spełnienia misję.

O swoim wystąpieniu wspominałam Wam już we wrześniu: Nishka w „Mieście Kobiet” ale dopiero od kilku dni jest dostępne online, a wielu z Was prosiło mnie, bym dała sygnał, gdy będzie już można program obejrzeć, co niniejszym czynię. #takauprzejma

Garść informacji przed obejrzeniem programu

Tekstem, który spodobał się TVN Style i który odbił się szerokim echem w internecie był ten oto: Cyberprzemoc zaczyna się w domu. Reaguj. Jeżeli nie znacie go, polecam lekturę przed obejrzeniem programu.

Miasto Kobiet z odcinkiem o cyberprzemocy–> KLIK-

Pod powyższym linkiem znajduję się kilka rozmów, które z gośćmi przeprowadziły prowadzące program „Miasto Kobiet”, czyli Dorota Wellman i Paulina Młynarska. „Szczęśliwie”, ten w którym wystąpiłam, czyli poświęcony cyberprzemocy, jest pierwszy, więc będzie Wam go łatwiej znaleźć.  Nasza rozmowa trwa około piętnastu minut. Oczywiście jak zawsze w takich programach bywa, co najmniej połowa została podczas montażu wycięta. Ja powiedziałam naprawdę wiele niesamowitych mądrości, zupełnie nie rozumiem dlaczego zostały wycięte! 😉 #takaniedoceniona

Lojalnie ostrzegam: na początku programu i w połowie, akurat na moich słowach (#Przypadek?Nie sądzę) wystepuje blok reklamowowy, którego chyba nie da się przewinąć, nie denerwujcie się i bądźcie cierpliwi 🙂

Kto występuje w programie „Miasto Kobiet” poświęconym cyberprzemocy?

Maciek – ofiara cyberprzemocy, szacunek za to, że miał tyle odwagi, żeby wystąpić w programie.

Marcin Paks, szczerze zaangażowany nauczyciel, który wiele robi, by uczynić relacje z uczniami jakościowymi.

Michał Pozdał,  szczerze zaangażowany w działania skierowane do młodzieży seksuolog i psychoterapeuta.

Natalia Tur, mama 14-latki 🙂

Najważniejsze wnioski, jakie płyną z naszej rozmowy o cyberprzemocy:

Rozmawiajmy

Bądźmy z naszymi bliskimi w kontakcie. Jeżeli przez miesiące, lata tworzą się między nami coraz większe mury, trudno, żebyśmy oczekiwali, że – w sytuacji gdy znajdą się w tarapatach, będą w stanie zwierzyć nam się i prosić o pomoc. O tym, jak rozmawiać z dziećmi pisałam w tekście Córko, umówimy się na spontaniczną rozmowę o 19? .

Reagujmy

Nie bagatelizujmy najmniejszych nawet aktów cyberprzemocy. Więcej pisałam o tym we wspomnianym już tekście Cyberprzemoc zaczyna się w domu. Reaguj. Przy okazji: współodczuwam z blogerami, którzy usuwają obraźliwe komentarze tzw. hejterów, bo to również jest jednym z elementów cyberprzemocy.

Zdobywajmy wiedzę

Bądźmy na bieżąco z nowymi technologiami i trendami panującymi wśród młodzieży. To, że współcześni rodzice i nauczyciele nie wiedzą, czym jest „fejsbukowy wall” lub Ask.fm nie usprawiedliwia ich. Uczmy się, dowiadujmy pytajmy, czytajmy. Tochę pisałam o tym w tekście Uzależnienie dziecka od Internetu: 5 rad, jak do tego nie dopuścić.

Wpadłam właśnie na pomysł, żeby zrobić instruktaż dla takich zagubionych rodziców. Zrobię to wkrótce!

I bardzo ważną zasadą, która padła w programie z moich ust i wszyscy się ze mną zgodzili #takaduma #chwalipięta brzmiała następująco:

 Świećmy dobrym przykładem

Jak możemy wymagać od dzieci, żeby nie obrażały innych ludzi, nie wypowiadały się o nich z pogardą i nienawiścią, skoro wielu z nas robi to wobec sąsiadów, teściów, nauczycieli, szefów, znajomych. Dzieci chłoną nasze zachowania jak gąbka.

Niech chłoną wartościowe substancje 🙂

Komentarze: