4 nieznane ciekawostki o LEGO + konkurs! :)

1. Z Lego można nie tylko budować, z Lego można się również ubrać! Pół roku temu córki wymyśliły jak urozmaicić mój nudny outfit na wystąpienie Geek Girls Carrots i zrobiły mi biżuterię z Lego. Poprosiłam je jeszcze o torebkę albo chociaż buty, ale nie było już czasu, poszłam więc boso 😉

lego nishkaZdjęcia: torebka Lego: tu, buty Lego: tu, Nishka: Paweł Tadejko.

2. Ile osób zamieszkuje planetę Ziemia? 7 miliardów. Ilu ludzików Lego chodzi po (lub leży na) świecie? 5 miliardów!

3. Firma LEGO powstała w 1932 roku, ale przez pierwsze 15 lat Lego były drewnianymi klockami. Na 100% o tym nie wiedzieliście!

4. Nazwa „Lego” jest zbitkiem wyrazów LEg GOdt, czyli po duńsku „baw się dobrze”.

 O zaletach zabawy klockami Lego powstało już tysiące tekstów, każdy wie, że rozwijają kreatywność, wyobraźnię, intelekt i warto podsuwać je dzieciom do zabawy. Również o tym pisałam w tekście: Zabawa nie musi być edukacyjna, zabawa ma być przyjemna.

Skoro jesteśmy w temacie artykułów o Lego, nie mogę o czymś nie wspomnieć: otóż 28 listopada w magazynie „Tato, To Ja”, który jest numerem specjalnym magazynu „Mamo, To Ja” ukażą się moje refleksje o Lego 🙂 Nie ja będę autorką tego artykułu, będę jednym z „bohaterów” artykułu, którzy podzielili się z Autorką swoimi przemyśleniami. Co ciekawe, Autorka trafiła na mnie po tekście 13 powodów, dla których NIE należy dawać dzieciom klocków Lego. Na szczęście zrozumiała przesłanie płynące z tego tekstu. 🙂

Jest jednak jeden poważny problem z Lego: są malutkie i kolorowe niczym drażetki i uruchamiają w małych dzieciach, zwłaszcza tych poniżej 4 roku zjawisko tzw. LEGOŻERSTWA.

Nie muszę tłumaczyć, dlaczego jest to złe: trzeba wozić dziecko po szpitalach, tracić czas, paliwo… A co, jeżeli nie wyciągnie się z dziecka tego klocka, a jest to ważny element kolekcji? Np. jakiś unikatowy element, bez którego nie da się zbudować samochodu? Wściekłość starszego brata lub siostry gwarantowana, a po co komu te nerwy? 🙂

Żeby do tego nie dopuścić, w 1969 roku wymyślono klocki Lego Duplo, które są zdecydowanie większe i tym samym bezpieczniejsze dla małych dzieci.

lego duplo

Żeby podkreślić to wydarzenie, dalszą część tego tekstu będę pisała większą czcionką, słowem: wielkość liter będzie wprost proporcjonalna do wielkości klocków 🙂

Figurki Lego Duplo pojawiły się w 1983 roku. (Czyli są prawie moimi rówieśnikami, czyli są bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo młode:)

lego duplo

Ale słodziak, co?

lego duplo

I jaki zaradny i gospodarny!

lego duplo

Ludziki Lego Duplo nie mogą być zdemontowane, co uniemożliwia 2-latkowi bestialskie pożarcie głowy tudzież kończyny bezbronnego ludzika. Lego Duplo mówi skrytym legożercom zdecydowane nie!

Tego, kiedy powstały zwierzęta Lego Duplo nie udało mi się ustalić 🙂

5

Razem z Lego Duplo, we współpracy z którym powstaje ten tekst, mam dla Was KONKURS, w którym możecie wygrać dwa zestawy pociągów Lego Duplo z cyferkami!:)

pociąg lego duplo

Wystarczy odpowiedzieć na jedno z poniższych pytań (do wyboru).

Gdybyś miał(a) wytłumaczyć kosmicie, czym są klocki LEGO DUPLO to – w dwóch zdaniach – jak byś to zrobił(a)?

lub

Dlaczego chcesz wygrać klocki LEGO DUPLO?

Regulamin dostępny jest tutaj. Bardzo zachęcam Was do udziału w konkursie! Na odpowiedzi, które zamieszczajcie w komentarzach pod tym tekstem czekam do 20.11. Nawet jeżeli nie macie dzieci, to jak domyślam się, na pewno jakieś kręcą się u Waszych ciotek, kuzynek, sąsiadów czy znajomych, wkrótce Gwiazdka więc warto zadbać o prezenty 🙂

nishka lego

A oto kulisy powstawania tego tekstu i zdjęć. Siedzę i myślę:

— Mhm, skoro na 7 miliardów ludzi zamieszkujących Ziemię, przypada aż 5 miliardów ludzików Lego to co, jeżeli przejmą kiedyś nad nami kontrolę?!

WYNIKI KONKURSU:

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie! Miałam potężny dylemat i najchętniej nagrodziłabym nagrodą KAŻDEGO Z Was.

Niestety do dyspozycji mam tylko dwa zestawy Lego Duplo. Otrzymają je: Justyna Morel oraz Falka. Proszę, skontaktujcie się ze mną, wysyłając na tur.natalia@gmail.com swoje dane teleadresowe.  Na Wasze maile czekam do końca listopada.

Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim uczestnikom konkursu!!

<Nishka kłania się>

PS: Uff, jak odwiedzą nas kosmici wreszcie będę wiedziała, jak im wytłumaczyć czym jest Lego Duplo… 🙂

Komentarze: