Jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniu związanym z wykorzystaniem seksualnym? Lektura obowiązkowa dla każdego rodzica

Jak ochronić dziecko przez przemocą seksualną? Statystyki są przerażające: co piąte dziecko w Europie jest wykorzystywane seksualnie. W Polsce tylko połowa rodziców rozmawia z dziećmi o zagrożeniach związanych z przemocą seksualną.  Polecam uwadze kampanię edukacyjną „Dobre Wychowanie” realizowaną przez dawną Fundację Dzieci Niczyje, dzisiejszą Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, która daje rodzicom wskazówki, jak w prosty i naturalny sposób rozmawiać z dzieckiem o jego bezpieczeństwie.

Gadki Fundacja Dzieci Niczyje

Mojego dziecka to nie dotyczy

Niemal połowa z rodziców, którzy nie rozmawiają z dziećmi o zagrożeniach, jest przekonana, że ich dzieci nie są narażone na przemoc seksualną. „Moje dziecko obraca się w bezpiecznych kręgach: chodzi do zaufanego przedszkola, do dobrej szkoły, na podwórku nigdy nie jest samo.”

Ten tok myślenia może być pułapką. Nawet bardzo troskliwy rodzic nie jest w stanie w pełni kontrolować środowiska swojego dziecka. Zagrożenia pojawiają się czasem tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa. A według wyników badań, dzieci uczone podstawowych zasad bezpieczeństwa, w zagrażających sytuacjach o wiele częściej zachowują się w sposób, który je chroni.

– mówi dr Monika Sajkowska, Prezeska Fundacji Dzieci Niczyje.

To przerażające, bowiem według danych Fundacji sprawcami wykorzystywania seksualnego w większości przypadków (ponad 80 procent!) są osoby znane dziecku.

Dobrze wychowane dziecko potrafi powiedzieć „NIE”

Kiedy dwa tygodnie temu napisałam tekst Dlaczego moja córka nie będzie ofiarą mobbingu i molestowania, w którym postawiłam dość odważną tezę o tym, że dzieci, które potrafią przeciwstawić się dorosłym, mają mniejsze szanse na zostanie w przyszłości ofiarami mobbingu i molestowania, kompletnie nie wiedziałam o tym, że  Fundacja Dzieci Niczyje przygotowuje właśnie kampanię mającą przeciwdziałać molestowaniu seksualnemu dzieci, opartą na podobnym przekazie: dziecko, które potrafi powiedzieć NIE, to dobrze wychowane dziecko.

Nie chcę!  Nie zdejmę! Nie posłucham cię!

Kampania „Dobre wychowanie” ukazuje w krótkich filmikach dzieci pozornie niegrzeczne, protestujące, aroganckie.

Zastanówmy się: czy dziecko ciągle uciszane, od którego wymaga się bezwzględnego posłuszeństwa i nie sprzeciwiania się dorosłemu (nawet rodzicowi) będzie w stanie tak zareagować?

Sprawcy przemocy seksualnej wykorzystują zwykle bezbronność, posłuszeństwo i uległość najmłodszych. A są to niestety cechy, których często oczekują od dzieci rodzice i opiekunowie.

Niektórym wydaje się, że dobrze wychowane dziecko jest potulne, cichutko siedzące w kąciku i ślepo wypełniające rozkazy osób dorosłych. Chcemy przełamać ten stereotyp i powiedzieć rodzicom, że do kanonu dobrego wychowania powinny wejść umiejętności, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo dziecko. Sztuka mówienia „nie”, szacunek do siebie, zwracanie się o pomoc, kiedy dzieje się coś złego – to kompetencje, które zwiększają bezpieczeństwo dziecka i będą procentować przez całe życie.

– mówi Jolanta Zmarzlik, terapeutka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem, a możesz je ochronić przed wykorzystywaniem seksualnym. Rozmowa z dzieckiem na temat jego bezpieczeństwa nie musi być trudna, stresująca, czy nawiązująca do tematyki seksualnej.

Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia przemocą seksualną, ale nie wie jak się zabrać do rozmowy na ten temat. Rodzice obawiają się, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na rozmowę o seksie i nie chcą straszyć dzieci. Tymczasem rozmowy mające chronić dziecko przed przemocą seksualną, nie muszą być rozmowami o tejże przemocy. Najważniejsze, żeby nauczyć dziecko asertywności, odwagi, dać mu poczucie sprawczości i tego, że tylko ono może decydować o swoim ciele.

Fundacja Dzieci Niczyje

Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała specjalne narzędzie: GADKI. Nazwa z jednej strony nawiązuje do potocznego określenia„gatek” jako majtek, z drugiej jest synonimem rozmowy, z trzeciej to akronim zbudowany z pierwszych liter słów wskazówek podpowiadających jak w prosty sposób rozmawiać z dzieckiem i jednocześnie chronić je.

Gdy mówisz „nie”, to znaczy „nie”.

Nie rób nic wbrew sobie, nie zmuszaj się, masz prawo odmówić.

Alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy.

Nie wahaj się głośno krzyczeć, gdy się boisz, wołaj mamę, tatę, nauczycielkę, przechodnia.

Dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją.

Jeżeli ktokolwiek prosi cię, byś zachował tajemnicę i nie zdradził jej przed rodzicami, traktuj to jako sygnał ostrzegawczy, bo nikt nie ma prawa zachęcać cię, żebyś miał tajemnice przed rodzicami.

Koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy do Ciebie.

Gdy ktoś, nawet kochana ciocia, wujek lub mama proszą cię o całusa lub przytulańca, a ty nie masz na to ochoty, pamiętaj: masz prawo odmówić. To twoje ciało i ty o nim decydujesz. Nie musisz zmuszać się do niczego.

Intymne części ciała są szczególnie chronione.

Jeżeli ktokolwiek chce dotknąć cię lub wypytuje cię o twoją pupę, natychmiast urwij tę rozmowę i powiedz o tym rodzicowi.

Przykład takiej GADKI świetnie ukazany jest w filmie „Gadki z psem”:

Gorąco zachęcam Was do obejrzenia filmu razem z Waszymi dziećmi. Trwa tylko 5 minut i  z pewnością zainspiruje Was do rozmowy i przemyśleń.

*

Gdy Fundacja Dzieci Niczyje zwróciła się do mnie z prośbą o pomoc w nagłośnieniu kampanii, nie miałam żadnych wątpliwości. Was również proszę o wsparcie: każde „polubienie” i udostępnienie tego tekstu innym osobom: rodzicom lub przyszłym rodzicom, daje większą szansę na zmiany i przeciwdziałanie przemocy seksualnej. Zajrzyjcie również na stronę Kampanii „Dobre Wychowanie” gadki.fdn.pl, znajdziecie tam różne ciekawe materiały.

*

Ja, Natalia, też czekam aż Nishka opublikuje wreszcie ten tekst i idę oglądać z córkami film „Gadki z Psem” 🙂

Komentarze: