Nastoletnie Matki

Zostanie mamą w wieku 19 lat bardzo zdeterminowało moje życie. Opisywałam to w tekście Mam 19 lat i jestem w ciąży. Co ciekawe, jest to najczęściej czytany tekst na moim blogu. Od kilku miesięcy nie ma dnia, żeby nie trafiały do mnie dziewczyny, które tak jak ja zostały lub zostaną mamami, mając naście lat. Wiele z nich podzieliło się ze mną w komentarzach i listach swoimi historiami, za wszystkie trzymam mocno kciuki.

nastoletnie matkiAmerykańska kampania (2010 r.) skierowana do nastoletnich mam. Na zdjęciu Bristol Palin (córka Sarah, kandydatki na prezydenta USA), która urodziła syna mając 19 lat.

Gdy Fundacja Mama zwróciła się do mnie z prośbą o wsparcie kampanii Nastoletnie Matki, nie wahałam się ani chwili. Każde działanie, które może pomóc moim „siostrom”, spotyka się z moją aprobatą. Dziewczyny, nie jesteście same. Są ludzie, którzy chcą Wam pomóc.

fundacja mama

Jest źle, ale będzie dobrze

Znam to od podszewki. Informacja o ciąży, gdy ma się naście lat, spada jak grom z jasnego nieba, jawi się jako koniec wszystkiego, dramat. Część dziewczyn nie podnosi się z tego poczucia załamania i na stałe ma wrażenie, że przegrało życie. A przecież tę „porażkę” można przekuć w „sukces”! Ciąża nie musi oznaczać końca, lecz początek. Przeczytajcie sobie komentarze pod tekstem Mam 19 lat i jestem w ciąży i zobaczcie że – wydawałoby się – wyjątkowo trudne historie – mogą mieć piękne zakończenie.

Nie jesteś sama, nie bój się

W Polsce nastoletnie ciąże stanowią 4-5 % wszystkich urodzeń. Masz naście lat i dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Jesteś nastoletnią mamą? Są ludzie, do których możesz zwrócić się o pomoc. W ramach kampanii „Nastoletnie Mamy” prowadzonej przez Fundację Mama i MTV emitującego program „Teen Mum Poland” uruchomione zostały dwie infolinie. Po drugiej stronie telefonu siedzą życzliwi Ci ludzie, którzy są jednocześnie ekspertami i mogą Ci pomóc. Są gotowi:

– udzielić Ci psychologicznego wsparcia

– odpowiedzieć na pytania, wątpliwości

– opowiedzieć o dostępnych rozwiązaniach prawnych

– poradzić, gdzie możesz szukać pomocy

Infolinia jest otwarta w każdą niedzielę między godziną 18.30 a 21.30. Eksperci dostępni są pod następującymi numerami telefonów:

607 989 146 – darmowa pomoc psychologiczna
607 988 876 – darmowa pomoc prawna

Rozmowy są anonimowe. Jeżeli nie masz ochoty, nie musisz się przedstawiać ani nawet wyjawiać swojego miejsca zamieszkania. Pamiętaj o jednym: osoby, które czekają na Twój telefon, chcą Ci pomóc.

Jeżeli znasz nastolatkę, spodziewającą się dziecka lub już posiadającą je, przekaż jej proszę te informacje. Infolinia będzie otwarta przez 16 tygodni (do 11 maja).

*

Jednym z najtrudniejszych doznań dotykających nastolatki dowiadujące się o ciąży jest świadomość, że są same. Dziewczyny, nie jesteście same!  Macie do dyspozycji Fundację Mama, która chcę Wam pomóc. Macie też mnie, Nishkę. Pomogę Wam z przyjemnością, bo mam do spłacenia wobec losu dług. Mnie się udało i wierzę, że Wam też się uda.

Komentarze: