Oto przeróbka zdjęcia sprzed lat dokonana przez moją starszą córkę. Młodsza córka smutno informuje mnie: — Mamo, jestem głodna… — Zaraz, pozuję!!! Cicho! — przywołuję dziecko do porządku.
Teoretycznie mogłabym się za to obrazić i udzielić córce reprymendy. „Hola, hola, co to za insynuacje? Sugerujesz, że jestem złą matką? Zaniedbuję dziecko? Myślę tylko o sobie?!”. W praktyce śmieję się z takich dowcipów. Zawsze pozwalałam córkom na swobodne żarty. Poczucie humoru otwiera umysł, czyni go elastyczniejszym, uczy abstrakcyjnego myślenia i dystansu do siebie. To nie wszystko: humor pełni też dużą rolę w rozwijaniu dziecięcych talentów.
Talent: wrodzony czy wyuczony?
O tym, że córki mają talent plastyczny chwaliłam się już nie raz, prezentując ich prace plastyczne, np. w tekście Wystawa prac plastycznych moich córek. Z jednej strony zostały wyposażone genetycznie: w rodzinie mamy już dwóch artystów plastyków, z drugiej strony stworzyliśmy im odpowiednie warunki środowiskowe, słowem: pomogliśmy im rozwinąć ich talenty.
Czym jest talent?
Talent to z jednej strony wrodzone predyspozycje i zdolności, z drugiej strony, by się rozwinęły, potrzebne jest ukierunkowanie dziecka. Rodzice odgrywają dużą rolę w rozwoju dziecięcych talentów. Może nawet dojść do tego, że talent niezauważony może się nie ujawnić.
I takie jest główne założenie kampanii edukacyjnej HP Ink Advantage, do której zostałam przez HP zaproszona i we współpracy z którą powstaje ten tekst.
Dwa razy więcej uwagi poświęconej dziecku, dwa razy więcej talentu, dwa razy więcej sukcesów. Każde dziecko ma jakieś uzdolnienia. Rozwijaj je u profesjonalistów, ale nie zapominaj, że gdy włączysz się w ten proces, osiągniecie dwa razy większy sukces. Nie da się stworzyć artysty, ale można stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi talentu. Warto obserwować dziecko, odkrywać jego talenty i poprzez atrakcyjne zabawy pielęgnować je.
Żebyście nie mieli wątpliwości: nie porzuciłam swojej idei nie-bycia rodzicem helikopterem, o której pisałam w tekście Rodzic helikopter: sprawdź, czy nim jesteś. Nie krążę nad dziećmi, nie pomagam im stawiać na rysunkach kresek, nie dobieram za nie kolorów, nie koloryzuję rysunków itd.
Ale: po pierwsze zachęcam do tego, by rozwijały swoje talenty, po drugie daję im narzędzia do rozwoju talentów.
Podsuwam książki, kupuję kredki, udostępniam komputer, internet, drukarkę, skaner, pomagam organizować wystawy prac, wreszcie: pozwalam puszczać wodze fantazji i beztrosko sobie żartować.
Napiszcie, jak to wygląda u Was! Oczywiście nie musimy ograniczać się tylko do talentu plastycznego, istnieje jeszcze wiele innych talentów, którymi z pewnością mogą pochwalić się Wasze dzieci 🙂
*
Oto praca wykonana w programie Paint przez młodszą córkę, mistrza ortografii.
A to wykonana trzy lata temu przez starszą córkę praca na informatykę. Tytuł „Topielec”…
Aż żal jej nie wydrukować i nie oprawić w ramkę, prawda?
W piątek 10 października ogłoszę konkurs, w którym będziecie mogli wygrać super hiper drukarkę HP Deskjet IA 3545 e-AiO i dzięki której będziecie mogli wspierać pasje i talenty Waszych pociech – zapraszam!:)
KONKURS JUŻ TRWA – TUTAJ. (do poniedziałku, 20.10.).
Aktualnie konkursy trwają u innych blogerów, którzy biorą udział w kampanii HP Ink Advantage: a są to Tekstualna, Dziecięce Klimaty i Tatowy zajrzyjcie do nich.
Ekspert współpracujący z HP, pedagog i terapeuta Ewa Nowak podsuwa rodzicom kilka pomysłów, jak dostosowywać ćwiczenia do indywidualnych predyspozycji dziecka.
Jednym ze sposobów na rozwijanie talentów, który wskazuje Ewa Nowak jest humor:
„Dzieci mają wrodzone poczucie humoru, tymczasem w szkole często nie ma miejsca na humor. Wielu nauczycieli tylko na poważnie podchodzi to pracy z dzieckiem utalentowanym i nie zmienimy tego. Ty pokaż dziecku, że te same rzeczy można robić na poważnie i „na śmiesznie”.
– Wydrukuj zdjęcie bardzo znanego obrazu. Niech dziecko przerobi je po swojemu.
– Wydrukuj zdjęcia profilowe osób z otoczenia dziecka i niech ono wykona kolaż (na przykład wszyscy na plaży).
– Zrób mu psikusa i do jego nut doklej w środku obcy, ale znany mu fragment muzyki. Następnie zapieraj się, że nie masz z tym nic wspólnego.
Humor to wentyl bezpieczeństwa przy ciężkiej pracy. Warto docenić jego ogromną rolę motywującą do ciężkiej pracy, jaką jest rozwinie talentu.”
Zgadzam się z tym! Nie raz już o tym pisałam, np. w tekście Tylko poczucie humoru może nas uratować. Moje córki humor mają we krwi, a ulubionym obiektem żartów jestem ja, ich matka. Poniżej przedstawię Wam kilka przykładów ich rysunków. Część znacie, zwłaszcza osoby obserwujące mnie na Instagramie, część ma dziś swoją premierę 😉
Na pozór urocza laurka dla „ukochanej mamusi”. Nie dajcie się jednak zmylić i przyjrzyjcie się dokładnie postaciom na tej laurce, a zwłaszcza ich przeuroczym minom..
Plakat zawierający hasła reklamowe. „Wchodzimy regularnie na witrynę nishka.pl”, „jesteśmy miłymi ludźmi”, „przeklinamy” 🙂
Najpierw zobaczyłam tą przeróbkę, potem sprawdziłam w słowniku, co oznacza słowo „illuminati”…
Wczytywanie
A to przygotowana przez starszą córkę nowa grafika na blog z moim zdjęciem 🙂