Jak zarazić dziecko pasją programowania? Zacznij od książki „Róża, a co chcesz wiedzieć? Komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci”

Photo by Janko Ferlič on Unsplash

Wiecie, na jakie studia zdawałabym, gdybym mogła cofnąć czas? Na informatykę. Tak sobie właśnie niedawno pomyślałam, że chciałabym być informatyczką, programistką, koderką. Serio! Myślę, że to jeden z najbardziej przyszłościowych, a do tego ciekawych, zawodów i może warto zachęcić dzieci do tego, by zaraziły się pasją kodowania?

Mimo, że uwielbiam komunikować się z ludźmi i moja praca zawsze kręciła się wokół tej aktywności, to wierzę, że równie fascynujące jest komunikowanie się z maszyną, np. komputerem i posługiwanie się językiem, który zrozumie. Zwłaszcza, że to, co powstanie w wyniku naszej współpracy, czyli program, aplikacja, strona internetowa itd. jest na końcu użyty przez człowieka! I albo mu pomaga, albo go w czymś wyręcza, albo umila mu czas, albo go czegoś uczy. Nie muszę chyba uzasadniać tego, jak współcześnie użyteczna i stosowalna jest praca informatyków i programistów. I że znajomość języków programowania jest dziś równie istotna, jak znajomość angielskiego, niemieckiego, japońskiego itd

Oczywiście na naukę nigdy za późno, mogę przecież udać się na uniwersytet trzeciego wieku i wykształcić się w jakim chcę kierunku. 😉 Kto wie, kto wie.

Tymczasem jednak bardzo ucieszyłam się, gdy młodsza, 13-letnia córka, zapowiedziała niedawno, że planuje zostać informatyczką. 🙂 Będzie świetnie, jeżeli utrzyma ten plan! A nawet jeżeli zdecyduje się na inne studia, to nic nie stoi na przeszkodzie, by nabyła umiejętność kodowania, nie mam wątpliwości, że przyda jej się w życiu. Programowanie rozwija wyobraźnię, uczy logicznego myślenia, wytrwałości, systematyczności, sprawczości, komunikowania swoich oczekiwań, szukania nowych rozwiązań, twórczości i cierpliwości.

Jeżeli właśnie Was do czegoś zainspirowałam albo sami od jakiegoś czasu głowiliście się nad tym, jak zarazić dziecko pasją programowania, bardzo polecam Wam książkę „Róża, a co chcesz wiedzieć? Komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci” którą stworzyli: Artur Kurasiński, Nikola Kucharska i ekipa z Gigantów Programowania, czyli szkoły, która uczy najmłodszych kodowania: Radosław Kulesza, Sebastian Langa, Dawid Leśniakiewicz i Piotr Pełka.

Na moje oko ta książka zainteresuje zwłaszcza dzieci w wieku 6-10 lat. Co nie oznacza, że nie mogą po nią sięgnąć starsze pociechy, np. moja 13- latka chętnie komiks przeczytała, tak jak i jej 38-letnia matka. 😀

Książka porusza tematykę związaną nie tylko z programowaniem, ale i technologiami i bezpieczeństwem w sieci. Jak pisze we wstępie pomysłodawca książki, Artur Kurasiński:

Różę, główną bohaterkę tej książki (bo to nie jest po prostu komiks, ale właśnie książka, a nawet podręcznik), wymyśliłem, patrząc, jak moja starsza córka (dziwnym przypadkiem również o imieniu Róża) zmaga się z rozmaitymi problemami i zagadnieniami. Zrozumiałem, że obecnie każde dziecko musi bardzo szybko – oprócz wiedzy szkolnej – nabyć umiejętności, które nam, ich rodzicom, nie są znane.

Jak poruszać się w wirtualnym świecie serwisów społecznościowych? Jak sobie dać radę z presją grupy rówieśniczej, jeśli chodzi o posiadanie telefonu? Czym się interesować i w co grać? Czy ufać technologii – robotom, sztucznej inteligencjii, algorytmom – czy raczej podchodzić do nich sceptycznie? Te problemy dla nas, osób starszych, wydają się (całkiem niesłusznie) czasami mało poważne. I mam wrażenie, że nie poświęcamy im odpowiednio dużo uwagi.

(…)

Jest jeszcze jeden bardzo ważny powód, dla którego stworzyłem postaci Róży i pozostałych członków jej rodziny i wprowadziłem je w świat przygód z technologią. Uważam, że zarówno w nauce, polityce, jak i w życiu codziennym potrzebujemy jak najwięcej kobiet, które będą zajmowały się nowymi wynalazkami, tworzyły nowe oprogramowanie, konstruowały pojazdy kosmiczne i roboty.


Komiksowe, świetnie narysowane, historyjki z życia Róży i jej rodziny w prosty, przystępny i dowcipny sposób przedstawiają różne aspekty związane z technologiami, tłumacząc np. czym jest:

  • internet: czy może się skończyć i wyczerpać? po co został stworzony?
  • telefonia GSM
  • sztuczna inteligencja
  • uzależnienie od gier komputerowych

oraz np:

  • czy roboty zastąpią kiedyś ludzi?
  • czy samochody autonomiczne myślą?
  • jak funkcjonują serwisy społecznościowe? czy łatwo jest usunąć wrzucone do internetu zdjęcia?

Książka robi kawał porządnej wychowawczej roboty, wyjaśniając niektóre kwestie, na które my, rodzice spytani nagle przez dziecko, niekoniecznie musimy znać odpowiedź. 😉

Bardzo ujął mnie też rozdział zatytułowany „Robić coś jak dziewczyna”, w której przedstawiona historyjka ukazuje młodemu czytelnikowi, jak krzywdzące jest zabranianie pewnych emocji (np. smutku czy złości) lub zachowań (np. programowania, grania w piłkę itd) dziewczętom lub chłopcom tylko dlatego, że mają taką a nie inną płeć. Jako mama dwóch córek, które w niczym nie ustępują chłopcom, dziękuję autorom książki za ten rozdział. 🙂


Po każdym rozdziale następuje zadanie związane z zaprojektowaniem gry, dzięki czemu młody czytelnik oprócz tego, że jest odbiorcą treści, jest też jego twórcą. Satysfakcja po wykonaniu zadania gwarantowana i poczucie, że to wcale nie jest takie trudne, są zachętą do tego, by dalej się w tej dziedzinie rozwijać. Podoba mi się też to, że motyw przewodni gry nawiązuje do fabuły danego rozdziału, np. po rozdziale o bezpieczeństwie w internecie, pojawia się gra pt. „kasowanie zdjęć” a po rozdziale poświęconym temu, czy roboty zastąpią kiedyś ludzi, gra o kosmicznym łaziku.

Nie bójcie się jednak, że będziecie musieli tłumaczyć dziecku jak to programować lub kodować, przez co Wasz rodzicielski autorytet mógłby ucierpieć. 😉 Spokojnie, autorzy prowadzą młodego czytelnika dając mu wskazówki, tak że Wasza obecność nie będzie potrzebna. Obyście właśnie tego uczucia się nie bali! 😉


Możemy demonizować technologie, ale nie jesteśmy w stanie zakląć rzeczywistości: internet, technologie, smartfony itp. towarzyszą dzieciom i młodzieży. To, co ważne, to żeby nauczyć młode pokolenie mądrego z niej korzystania. I komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci „Róża, a co chcesz wiedzieć?” bardzo w tym pomaga. Polecam, zamówcie tę książkę jeszcze dziś, np. TUTAJ. 🙂 Rozpoczęły się wakacje i skoro dzieciaki i tak część czasu będą spędzać przed komputerem, to warto, żeby spędzały go twórczo i bezpiecznie.


Komentarze: