Wzruszający list 12-latki do dorosłego


Nauczycielka języka polskiego mojej córki poprosiła, żeby uczniowie w ramach pracy domowej napisali list do rodzica, który pomoże mu zrozumieć świat młodego człowieka. Tak mi się spodobał, że postanowiłam podzielić się nim z Wami, oczywiście uzyskując uprzednio zgodę Autorki listu.

Jak kiedyś wspominałam, nie odrabiam z dziećmi lekcji, jednak jest coś, z czym córki czasem do mnie przychodzą, aktualnie już tylko młodsza: sprawdzanie wypracowań i prac pisemnych pod kątem ortografii i interpunkcji. Chętnie to robię i gdy widzę błędy, daję wskazówki jak je poprawić. Staram się nie wtrącać w warstwę merytoryczną, chyba, że jakiś fragment jest niejasny, wtedy zachęcam, by napisała go jeszcze raz. W liście, który publikuję poniżej nie musiałam nic sugerować, z wyjątkiem kilku przecinków.

Drogi Rodzicu!

 

Witam Cię w moim liście, w którym krótko pomogę Ci zrozumieć świat młodego człowieka, takiego jak ja.

Po pierwsze, nie krzycz na mnie, gdy popełniam błędy. Ty też czasem się mylisz. Kolejną zasadą jest to, że nie zawsze będziemy malutkimi dziećmi i nie trzeba przypominać nam codziennie w drodze do szkoły, żeby uważać na przejściu dla pieszych czy na strasznych porywaczy. Oczywiście rodzice powinni dbać o swoje pociechy, ale proszę, nie przesadzajcie.

Już dwóch porad się dowiedziałeś, czas na kolejną. Pamiętaj, świat młodego człowieka składa się z wielu elementów, takich jak przyjaciele, nauka, rodzina, wygląd, ale też telefon, internet i portale społecznościowe. W związku z tym wiedz, że nie zawsze, gdy korzystamy z internetu wchodzimy na strony z wirusami, kupujemy aplikacje czy rozmawiamy z nieznanymi osobami. Oczywiście od czasu do czasu trzeba sprawdzić, co dziecko robi na komputerze bądź ogląda na telefonie. Jedną z najważniejszych rzeczy dla dziecka jest uszanowanie dorosłych, czyli najprościej mówiąc, traktowanie go jak normalnego człowieka, a nie jak nic nierozumiejącego, nieuważającego małego stworka.
Zbliżamy się do końca mojego listu, lecz jeszcze jedna rada. Pamiętaj, że gdy dziecko jest smutne, pociesz je, gdy wesołe, ciesz się razem z nim, ale nigdy, ale to nigdy nie obrażaj go, nie wypominaj mu błędów ani nie wprowadzaj go w kompleksy.

♥ ♥ 

Komentarze: