5 najważniejszych cech u chłopaka (i mężczyzny)

— Ktoś spytał mnie dziś na Asku, co u chłopaka jest dla mnie najważniejsze.
— I co odpowiedziałaś? — spytałam córkę.

fot. Flickr Jack Fussel


— Żeby najpierw ujawnił się, na przykład na Facebooku.
— I co mu napiszesz jak się ujawni?
— IPhone 5S i co najmniej kilkanaście tysięcy fanów na Facebooku, obserwatorów na Instagramie i pytań na Asku— odparła ironicznie 13-latka. — Nie, no żartuję. Mamo, daj spokój nie chce mi się mówić…
— W takim razie ja ci powiem, co moim zdanie jest u chłopaków i mężczyzn najważniejsze, ok?

To są właśnie te chwile, w których mogę przemycić córce swoje mądrości życiowe i wpłynąć na jej postrzeganie świata. Niby dialog o banalnym pytaniu zadanym na portalu społecznościowym, a w rzeczywistości dotykamy ważnych spraw, które (mam nadzieję) będą miały wpływ na jej wybory życiowe.

— Wiesz mamo, zauważyłam, że wszyscy chłopacy…
— Chłopcy! – poprawiam córkę.
— Nie, „chłopcy” brzmi zbyt dziecinnie…

Inteligencja

— Nie wyobrażam sobie, żebym mogła zainteresować się mężczyzną niegrzeszącym rozumem, bystrością i błyskotliwością. Jakkolwiek przystojny by nie był, gdyby mądrości nie miał, byłby jak cymbał brzmiący… Nie chodzi o to, że ma być geniuszem intelektu, wystarczy, żeby był człowiekiem myślącym — zaczęłam prawić swoje mądrości.

— Podobał mi się kiedyś jeden chłopak. Wydawał się fajny dopóki nie porozmawialiśmy. Tragedia: na przykład w ogóle nie rozumiał moich żartów… — wtrąciła córka.

 Poczucie humoru

— Dobrze, że o tym wspomniałaś. Wbrew pozorom, poczucie humoru to ważna cecha. Niekoniecznie musi to być typ kabareciarza, sypiącego wciąż z rękawa dowcipami, nie. Chodzi o to, żeby miał to humoru POCZUCIE, czyli żeby posiadał umiejętność abstrakcyjnego myślenia i żeby potrafił spojrzeć na pewne rzeczy z dystansu, z przymrużeniem oka, np. nie obrażał się na śmierć i życie. I najważniejsza i najoczywistsza właściwość poczucia humoru: umiejętność rozweselenia cię i wspólny śmiech 🙂

 Odpowiedzialność

— Żartowniś, lekkoduch, ale kiedy trzeba, kiedy sytuacja tego wymaga potrafi być odpowiedzialny i poważny. To jest bardzo ważne, pamiętaj. Świadomość, że jak będziesz swojego chłopaka potrzebować to on cię nie zawiedzie. Nie chodzi o to, żeby ciągle przy Tobie był i się Tobą „opiekował”, wprost przeciwnie, nie oczekuj od niego tego. Zresztą od nikogo nie oczekuj, żeby poświęcał ci się i rezygnował z siebie (vide: Dlaczego nie warto poświęcać się?). Chodzi o świadomość, że możesz na niego liczyć i mu zaufać. Że gdy będziesz go potrzebować będzie obok ciebie, pomoże ci, nie zostawi cię na lodzie.

Pasja

— Ludzie z pasją są pasjonujący, choć czasem potrafią doprowadzać do szewskiej pasji…

— Wow, mamo, cóż za gra słów…

— Dobrze, żeby w jego życiu było coś, czym się interesuje, co go pochłania, czemu uwielbia poświęcać czas. Nigdy nie bądź zazdrosna o jego zainteresowania i nie każ mu wybierać między tobą a nimi. Jak sytuacja będzie naprawdę ważna i będzie tego wymagać, a chłopak będzie porządnym człowiekiem, to zobaczysz: wybierze ciebie.

Uczciwość                                                                     

— Unikaj chłopców nieuczciwych: kłamiących, oszukujących. Jeżeli poczujesz, że jest krętaczem, cwaniaczkiem, kombinatorem i manipulatorem, uciekaj od niego, gdzie pieprz rośnie! I nie chodzi wyłącznie o uczciwość wobec ciebie, ale i otoczenia, znajomych, rodziny, nauczycieli. Bo jeżeli ktoś pozwala sobie na nieuczciwość wobec świata to jest skłonny oszukać każdego, również ciebie.

Komentarze: